Jaroměř na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Jaroměř
Domů - Portál JaroměřKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Jaroměře, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Zábava a rekreace > Wellness > Lázně Velichovky

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Lázně Velichovky

Fotogalerie:
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Lázně Velichovky

Schránka:
Přidej do schránky.

Dříve než byl položen základní kámen k lázním ve Velichovkách, byl v obci velkostatek se zámečkem, který vlastnily dvě sestry baronky z rodu Höpflingen - Bergendorfu. Baronky Berta baronka Bess-Chrostin a její sestra Gabriela baronka Spens-Boden věděly, že v blízkosti Velichovek se také nachází slatina. Tuto slatinnou zeminu tehdy již využíval Dr. Kutík k léčbě ve svém sanatoriu v Hořičkách. Dr. Kutík společně se svým přítelem hrabětem Harrachem doporučil baronkám, aby vybudovaly ve Velichovkách lázně a založily akciovou společnost. V roce 1897 byla zahájena výstavba lázeňských objektů a v následujícím roce 1898 byla zahájena první lázeňská sezóna.

Po první světové válce v roce 1918 koupilo lázně Čs. Ústředí nemocenských pojišťoven v Praze a koloběh sezón pokračoval. Rok od roku se stav lázní i obecná povědomost zlepšovaly, ve dvacátých letech byla postavena hlavní, moderně pojatá budova, dodnes překvapující svým průbojným architektonickým vzhledem, byly zřízeny parky, plovárna a další vily. Historickou událostí pro lázně byl v roce 1926 pobyt prvního prezidenta republiky T. G. Masaryka, podle kterého byla pojmenována právě hlavní lázeňská budova (Masarykův dům).

V průběhu 2. světové války lázně přestaly sloužit svému účelu. Jak se fronta přibližovala, lázně se postupně změnily na vojenskou nemocnici. F. Schörner, velitel skupin armád Střed v lázních umístil hlavní stan. Vily i hlavní budova se rázem proměnily v ubytovny pro německou armádu, důstojníky a generály. Dne 8. května 1945 však do Velichovek dorazil konvoj americké armády, vedený podplukovníkem Robertem H. Prattem, který předal německou kapitulaci zdejšímu nacistickému vedení v čele s maršálem Schörnerem. Každoročně 8. května je ve Velichovkách pořádána vzpomínková jízda vojenských historických vozidel pod názvem Mise Velichovky.

Po válce byly lázně opět vráceny svému poslání jako léčebné zařízení nemocenské pojišťovny. V roce 1992 byla znovu založena akciová společnost Lázně Velichovky.

Lázně Velichovky a.s., nestátní zdravotnické lázeňské zařízení s více jak stoletou tradicí, se specializují především na rehabilitaci pacientů s onemocněním pohybového ústrojí, pacientů po úrazech, před a po operacích kostí a kloubů, včetně kloubních náhrad. Léčba je zajištěna za úzké spolupráce s předními odborníky ortopedické kliniky z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, Nemocnice Na Homolce, Nemocnice Bulovka a dalších nemocnic.

K jedinečné pověsti lázní přispívá zdejší velmi hustá slatina, svým složením ojedinělá na území České republiky. Jedná se o křídovou slatinnou zeminu, napájenou prameny vody s obsahem uhličitanu vápenatého a železa. Ložisko, které se nachází nedaleko od lázeňského areálu, má zásobu této jedinečné slatinné zeminy na 150 – 200let.

Po rekonstrukci pravé části Masarykova domu v letech 2005 – 2006 se vysoce zkvalitnila úroveň ubytování. Všechny pokoje v této části jsou nadstandardně vybaveny a splňují tak nejnáročnější požadavky našich klientů.


Adresa a kontaktní informace:
LÁZNĚ VELICHOVKY
JAROMÍROVA 91
JAROMĚŘ - JAKUBSKÉ PŘEDMĚSTÍ
551 01  JAROMĚŘ 1

telefon:+420 491 889 111

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°21'23,40"; E15°55'38,64"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Lázně Velichovky
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 583

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Jaroměř
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena